ABC wiedzy o olejach silnikowych
Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że olej silnikowy jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o kondycji jednostki napędowej samochodu. Co o olejach silnikowych powinien wiedzieć każdy kierowca?
Do czego służy olej silnikowy?
Zadaniem oleju silnikowego jest utrzymanie jednostki napędowej w doskonałej kondycji. Olej smaruje ruchome części silnika, chroniąc je przed powstawaniem zatarć i zbyt szybkim zużyciem. Ma to strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa i działania auta, dlatego też olej silnikowy zawsze powinien być skrupulatnie dobierany zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.
Olej syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny?
Podstawową różnicą między olejami syntetycznymi, półsyntetycznymi i mineralnymi jest ich baza olejowa oraz stopień uszlachetnienia. Największym zainteresowaniem cieszą się oleje syntetyczne. To właśnie ich formuły są najchętniej rozwijane, dzięki czemu osiągają wyjątkową stabilność termiczną, trwałość i sprawność. Wytrzymują większe naciski niż ich naturalne odpowiedniki oraz pozytywnie wpływają na utrzymywanie czystości silnika.
Dodatki w oleju silnikowym
Żaden olej silnikowy nie będzie dobry, jeśli jego bazą są oleje niskiej jakości. Najwyższa klasa bazy olejowej to podstawa. Nie mniej ważne jest jednak zastosowanie odpowiednich dodatków uszlachetniających, które mają duży wpływ na właściwości produktu. Detergenty, antyoksydanty, modyfikatory tarcia – to między innymi te elementy decydują o doskonałości finalnego produktu. Wpływają na takie aspekty jak utrzymanie czystości silnika, odporność na korozję, kwasy, sadzę czy zużycie paliwa.
Kiedy wymienić olej silnikowy?
Podczas korzystania z oleju silnikowego należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta samochodu. Można je znaleźć w książeczce serwisowej. Wymiany smaru zazwyczaj dokonuje się co piętnaście tysięcy kilometrów lub raz w roku. Dodatkowo warto stosować odpowiednie filtry olejowe, które wspierają oczyszczanie oleju z osadów i zanieczyszczeń.